måndag 15 september 2014

Matutmaningen vecka 2

11,78 € hade vi alltså för denna vecka. 

Hushållspappret tog slut och köttbuljongen. Detta landade på 4,39 €

Sen tog mjölken, osten, frukterna och en massa annat slut. 19,89 €

Sen blev det mera mjölk och syltsocker till äpplena som vi fick. Och en vitchokladplatta. 8,71 €.

På stundats höstmarknad köpte vi en apelsinlimpa för 4 €.

Och då ligger vi på

-25,21 €

och där landade den veckan. 

2 kommentarer:

Caziina sa...

Vi gick igenom de senaste veckornas matutgifter häromdagen, och vi har spenderat 1500-1700 kr varje vecka... Om det nu e till nån tröst ;-)

Petra S-H sa...

Skönt att veta!!! =D Vi for till villan idag och det gick över 100 € så (har nu inte räknat ännu) men vi har inte många euro kvar till nästa vecka ;) Oh, my GAAD säger jag bara. Men som sagt, detta är ju ett test. Vi har ju nog pengarna, värre är det för dem som faktiskt inte har några pengar :(